Committee Assignments

ADMINISTRATION AND RULES/ICC COMMITTEE: (5 Members - 1 Chair - 1 1st Vice Chair - 1 2nd Vice Chair)
Braughler (V), Hanneman, Nass (S), Rinard (C), Schroeder

AGING & DISABILITY RESOURCE CENTER ADVISORY COMMITTEE (ADRC) Human Services Board Appointment
Bare, Haines, R. Kutz, Niebler, Ronk, Sawyers, Stengel, Tyler

BLUE SPRING LAKE MANAGEMENT DISTRICT: (1 Member)
Poulson

BRIDGES FEDERATED LIBRARY SYSTEM BOARD (3 Members – 2 Public)
Ager, Morris, Rhiel

COMMUNITY ACTION COALITION
Lund

COUNTY BOARD OF HEALTH:  (5 Members - 3 Public)
Morse (S), McKenzie (V), Schultz, Wiesmann (C), Williams

ECONOMIC DEVELOPMENT CONSORTIUM: (3 Members + Municipality Representatives)
Carlson, David (C), Ellefson, Freitag, Hansen, Mode, Rinard, Struss, Tietz, Trebatoski (S), Wilke (V)

ECONOMIC REVOLVING LOAN COMMITTEE JCEDC Director Appointment
Anderson, Brandel, Laube

FAIR PARK COMMITTEE: (7 Members)
Buchanan, Foelker (V), Hall-Kind, Hanneman (S), R. Kutz, Poulson (C), Steindorf

FARM DRAINAGE BOARD Judicial Appointment
Griebenow, Hughes, Magnoni

FINANCE COMMITTEE: (5 Members – 1 1st or 2nd Vice Chair)
Hanneman (V), Jaeckel, Jones (C), Rinard, R.Kutz

HIGHWAY COMMITTEE: (5 Members)
Braughler, Buchanan (V), Kelly (S), Poulson, Reese (C)

HISTORIC SITES PRESERVATION COUNCIL: (5 Members)
Birmingham (S), Foelker (V), S. Mode, Morse (C), Nass

HOME CONSORTIUM BOARD: (3 County Representatives + 1 Alternate)
Buchanan, Kannard, Schultz, Wineke (Alternate)

HUMAN RESOURCES COMMITTEE: (5 Members)
Braughler (C), David (S), Mode (V), Wineke, Zastrow

HUMAN SERVICES BOARD: (7 Members - 3 Public)
Crouse, Jones (V), R. Kutz, McKenzie (S), Mode (C), J.Schulz, Tietz

INFRASTRUCTURE COMMITTEE: (5 Members)
David (C), Jones, Kannard (V), G. Kutz, Payne

JEFFERSON COUNTY LIBRARY BOARD: (7 Members – 5 or 6 Public)
Ager, Biermeier, Elworthy, Froelich, Hartwick, Lust, Morris

LAKE RIPLEY MANAGEMENT DISTRICT: (1 Member)
Walt Christensen

LAND INFORMATION COUNCIL (11 Members)
Erdman, Hoffman, Jensen, Klotz, Larson, Lindert, Morrow, Nass, Saxby, Watkins

LAND & WATER CONSERVATION COMMITTEE: (5 Members - 2 Members of UW Extension +1 Chair Farm Service Agency)
Anfang
(FSA), Burlingham, Foelker (C), Hartz (UW) (S), Morse (V), Patrick (UW), Zastrow

LAW ENFORCEMENT /EMERGENCY MANAGEMENT COMMITTEE: (5 Members)
Lund (V), Morris (C), Morse, Schultz, Wineke (S)

LOCAL EMERGENCY PLANNING COMMITTEE (LEPC)
Bach, Batterman, Biefeld (C), Bols, Butzine, Clish, DeWolfe, Ellifson, Haberman, Hable, Haugom, Horlacher, Leslie, Milbrath, G. Scott, D. Scott, Swinehart

LOWER SPRING LAKE PROTECTION & REHABILITATION DISTRICT: (1 Member)
Poulson

MARSH COUNTRY HEALTH ALLIANCE (1 Member)
Mode

NUTRITION PROJECT COUNCIL (Human Services Board Appointment)
Ellingson, Gerbig, Kannenberg, Natrop, O’Neil, Postel

PARKS COMMITTEE:  (5 Members)
Foelker (S), Kelly (V), Nass, Payne, Tietz (C)

PLANNING & ZONING COMMITTEE: (5 Members – 3 Unincorporated)
David (V), Jaeckel, Nass (C), Reese (S), Rinard

SHERIFF’S CIVIL SERVICE COMMISSION
Gaugert, Laudenslager, Leverton, Purcell, Spangler

SOLID WASTE COMMITTEE/AIR QUALITY: (5 Members)
G.Kutz, Lund, Patrick (V), Payne (S), Reese (C)

TRAFFIC SAFETY COMMISSION
Cooper, Davis, Delzer (C), Hinzman, Jenswold, Kern, Kutz, Mayer, Milbrath

UNIVERSITY EXTENSION EDUCATION COMMITTEE: (5 Members – 2 LWCC)
Hartz (LWCC), Kannard (Temp), Nelan, Patrick (LWCC) (S), Zastrow (V)

WI COUNTY UTILITY TAX ASSOCIATION: (1 Member)
Spaanem

VETERANS SERVICE COMMISSION (5 Members - 4 Public)
Buchanan, Clish, Finn (C), Mcpherson, Standley

WISCONSIN RIVER RAIL TRANSIT COMMISSION (3 Members)
G. Kutz, Hansen (Alternate), Roberts,Tietz,

ZONING BOARD OF ADJUSTMENT (3 Members + 2 Alternates)
Carroll, Hynek (1st Alt), Roberts (2nd Alt) Sayre-Hoeft, Weis (C)

 

 

County Board   Chair Appointment

 

County   Administrator

 

Other

 


 

    1. JONES



Finance, Human Services Board,   Infrastructure

    2. KELLY

Highway, Parks

    3. DAVID

Human Resources, Infrastructure,   Planning & Zoning

    4. TIETZ

JCEDC, Human Services Board, Parks,   WI River Rail Transit Commission (WRRTC)

    5. BRAUGHLER

Administration & Rules, Highway,   Human Resources

    6. BUCHANAN

Fair Park, Highway, HOME Consortium   Board, Veterans’ Service Commission

    7. MORRIS

Bridges Federated Library System   Board, Jefferson County Library Board, Law Enforcement/Emergency Management

    8. WINEKE

HOME Consortium Board, Human   Resources, Law Enforcement/Emergency Management

    9. RINARD

2nd Vice Chair,   Administration & Rules, Finance, JCEDC, Planning & Zoning

  10. ZASTROW

Human Resources, Land & Water   Conservation, UW Extension Education

  11. REESE

Highway, Planning & Zoning, Solid   Waste/Air Quality

  12. HARTZ

Land & Water Conservation, UW   Extension Education

  13. MORSE

Board of Health, Historic Sites   Preservation Council, Land & Water Conservation, Law Enforcement/   Emergency Management

  14. LUND

Community Action Coalition, Law   Enforcement/Emergency Management, Solid Waste/Air Quality

  15. NASS

1st Vice Chair,   Administration & Rules, Land Information Council, Parks, Planning &   Zoning, Historic Sites Preservation Council

  16. PAYNE

Infrastructure, Solid Waste/Air   Quality, Parks

  17. R. KUTZ

ADRC, Fair Park, Finance, Human Services Board

  18. HANNEMAN

Administration & Rules, Fair   Park, Finance

  19. SCHROEDER

Chairman, Administration & Rules

  20. MODE

JCEDC, Human Resources Committee, Human   Services Board, Marsh Country Health Alliance

  21. KANNARD

HOME Consortium Board, Infrastructure,   UW Extension Education

  22. POULSON

Blue Spring Lake Management District,   Fair Park, Highway, Lower Spring Lake Protection & Rehabilitation   District

  23. JAECKEL

Finance, Planning & Zoning

  24. SPAANEM

WI County Utility Tax Association (WCUTA)

  25. FOELKER

Fair Park, Land & Water   Conservation, Parks, Historic Sites Preservation Council

  26. PATRICK

Land & Water Conservation, Solid   Waste/Air Quality, UW Extension Education

  27. NELAN

UW Extension Education

  28. SCHULTZ

Board of Health, HOME Consortium   Board, Law Enforcement/Emergency Management

  29. ROBERTS

WI River Rail Transit Commission   (WRRTC)

  30. G. KUTZ

Infrastructure Committee, Solid   Waste/Air Quality, WI River Rail Transit Commission

 

@ Copyright 2013 Jefferson County

Powered By Revize Login